Pożyczkodawca jest zainteresowany możliwie maksymalnym kredytowaniem potrzeb klienta, ale przy jednoczesnym ograniczeniu własnego ryzyka. Szybkość udzielania pożyczek gotówkowych to jedna z najważniejszych potrzeb zgłaszana przez kredytobiorców na krajowym rynku. Od czego zatem w praktyce zależy szybkość obsługi kredytobiorcy i czy pewne czynności można przyśpieszyć na własną korzyść?
Dobre przygotowanie formalne leży w internecie kredytobiorcy
Szybkość udzielania kredytów gotówkowych zależy w dużym stopniu od przygotowania formalnego kredytobiorcy, szczególnie pod względem potwierdzania dochodu i wydatków stałych gospodarstwa domowego. Jeżeli bank detaliczny lub firma pożyczkowa ma problemy z potwierdzeniem wiarygodności wypłata pieniędzy przesuwa się w czasie, co bywa w wielu sytuacjach mocno niekorzystnym zjawiskiem. Zmienia się zdecydowanie struktura podpisywania i analizowania wniosków kredytowych. Większość formalności można dopełnić bez potrzeby odwiedzania oddziału stacjonarnego pożyczkodawcy. Wystarczy do tego kanał multimedialny, obowiązkowo zabezpieczony, czy rozmowa telefoniczna z doświadczonym konsultantem. Standardowo kredytobiorca musi potwierdzić, ile zarabia (dochód gospodarstwa domowego), ile wydaje (koszty utrzymania), dane osobowe (adres, PESEL). O stan cywilny bank de facto pytać nie może, ale większość klientów i tak dobrowolnie wypełnia wskazane w formularzu pole.
Brak zaległości w spłacie zobowiązań zdecydowanie punktuje
Szybkość udzielania kredytów gotówkowych zależy ponadto od braku zaległości w bazie Biura Informacji Kredytowej. Im większe problemy ze spłatą wcześniejszych zobowiązań, tym mniejsza kwota kredytu gotówkowego do dyspozycji i więcej pytań potwierdzających, często od bardziej zaawansowanego analityka kredytowego. Procedura udzielania kredytu gotówkowego przedłuża się, jeżeli analityk w banku detalicznym lub firmie pożyczkowej musi dodatkowo potwierdzać niektóre informacje u twojego pracodawcy, czy u kontrahentów. Procedury kredytowe przyśpiesza fakt posiadania rachunku osobistego w konkretnej instytucji finansowej. Wtedy pożyczka gotówkowa jest przydzielana w standardzie pół – automatycznym. Wyjątek stanowią nieregularne wpływy na rachunek osobisty. Wtedy trudno mówić o racjonalnej obsłudze, bez ryzyka dla instytucji finansowej. Dobre przygotowanie do kwestii formalnych i dokładna analiza regulaminów pożyczkodawców jest kluczowa, jeżeli chcesz przyśpieszyć wypłatę kredytu gotówkowego. Czy znasz jeszcze inne sposoby na optymalizację procedur pożyczkowych?
Szybkość udzielania kredytów gotówkowych, nieregularnie wpływy na rachunek, optymalizacja procedur pożyczkowych