Zrobiłeś omyłkowy przelew i chcesz go wycofać? A może złożyłeś dyspozycję i obawiasz się jej anulacji? Z pewnością zastanawiasz się, czy bank może cofnąć przelew samodzielnie lub na Twoją prośbę. Sprawdź wszystkie możliwe rozwiązania, kiedy i jak można anulować albo wycofać przelew i w jaki sposób szybko odzyskać środki na konto.
Jak cofnąć przelew?
Zwłaszcza zlecając przelew w pośpiechu, nietrudno o pomyłkę. Jeśli popełniłeś błąd, na pewno obawiasz się, że pieniądze trafią do nieodpowiedniej osoby, a Ty nie odzyskasz środków. Jak cofnąć przelew? Można zrobić to jeszcze na etapie, gdy bank nie przyjął dyspozycji i nie zlecił przesłania środków w dalszą drogę do odbiorcy. Niekiedy możliwe jest też zgłoszenie sprawy w banku, aby pracownik dokonał poszczególnych kroków niezbędnych w celi anulowania dyspozycji przelewu.
Najpierw sprawdź, czy możesz cofnąć przelew:
- Z poziomu aplikacji mobilnej Twojego banku;
- W bankowości internetowej, logując się do konta.
Sprawdź status przelewu. Jeśli będzie w oczekiwaniu, z powodzeniem możesz wycofać dyspozycję. Jeśli nie jest to możliwe, skontaktuj się z bankiem, odwiedzając oddział lub dzwoniąc na infolinię.
Czy bank może cofnąć przelew?
Wielu właścicieli kont w bankach zastanawia się, czy przelew bankowy można cofnąć samodzielnie? Taka wiedza jest bardzo przydatna w razie pomyłki. Warto wcześniej zapoznać się z wszystkimi szczegółami, aby później nie działać pod presją i w wielkim stresie.
Więc czy przelew bankowy można cofnąć samodzielnie? Tak, jeśli niemal od razu po jego zleceniu zorientowałeś się, że zaszła pomyłka. Bank potrzebuje nawet kilku minut, aby uznać złożoną dyspozycję. Niekiedy czas ten jest jeszcze dłuższy, a to zależne jest od sesji wychodzących w Twoim banku. Jeśli więc nie upłynęło zbyt wiele czasu od kiedy zleciłeś przelew i nie było jeszcze sesji elixir, zazwyczaj cofniesz go samodzielnie. W tym celu zaloguj się do bankowości lub aplikacji mobilnej, znajdź złożoną dyspozycję i ją anuluj, potwierdzając weryfikację.
Ważne!
Możesz samodzielnie cofnąć przelew, jeśli zleciłeś go w standardowym trybie, czyli za pośrednictwem międzybankowego systemu rozliczeniowego Elixir. Nie wycofasz przelewu ekspresowego i wewnętrznego. Co więcej, nie można cofnąć dyspozycji przelewu na konto w tym samym banku, bo środki „wychodzą” niemal od razu po zleceniu dyspozycji.
Jeśli nie masz konta online lub nie chcesz korzystać z bankowości, możesz zadzwonić na infolinię banku. Podczas rozmowy konsultant sprawdzi Twoje dane i anuluje przelew, który chcesz wycofać. Oczywiście możliwe jest też odwiedzenie oddziału. Na miejscu pracownik pomoże Ci w dokonaniu niezbędnych kroków, jednak zazwyczaj jest to bardziej czasochłonne.
A co z przelewem z ustaloną datą przeszłą? W tym przypadku ze spokojną głową wycofasz przelew. Bez pośpiechu możesz zrobić to online w takim terminie, aby dyspozycja nie została przyjęta, czyli jeszcze przed dniem, kiedy transakcja miała być dokonana. Możesz też odwiedzić bank lub zadzwonić na infolinię, aby wycofać przelew przeszły.
Po jakim czasie można cofnąć przelew?
Najczęściej cofnąć przelew można do 15 minut przed kolejną sesją wychodzącą. Na pewno będzie to możliwe, jeśli przelew ma jeszcze status „oczekujący” lub „w realizacji”. Kiedy bank go zrealizuje, nie cofniesz już transakcji. Wtedy możesz tylko ubiegać się o zwrot środków przez odbiorcę.
Jeśli chodzi o przelew zagraniczny, nie wszystkie banki umożliwiają jego wycofanie. W razie gdy jednak będzie to możliwe w Twoim banku, zrobisz to do pierwszej sesji elixir, która ma niedługo nastąpić, lub do konkretnej godziny określonej przez bank. Przykładowo w ING przelewy SEPA można anulować w danym dniu roboczym do godziny 17:00.
Ile czasu ma bank na cofnięcie przelewu?
Jeśli robisz to samodzielnie np. poprzez bankowość, czynność taka zazwyczaj dokonuje się automatycznie. Środki powinny w ciągu chwili wrócić na Twoje konto. W przypadku kontaktu z infolinią, czas ten może być nieco dłuższy, ze względu na bardziej rozbudowaną procedurę.
A co w sytuacji, gdy przelew został już zrealizowany? Czy bank może cofnąć przelew? Nie jest to możliwe, bo pieniądze są już w drodze do odbiorcy. Jednak Twój bank może interweniować w tej sprawie. Zazwyczaj max. w ciągu kilku dni powiadomi on odbiorcę, że otrzymasz nieprawidłowy przelew i ma obowiązek zwrócić środki. Pieniądze następnie mogą trafić na nieprocentowany rachunek techniczny, który zostaje otwarty przez bank na potrzeby sprawy (tak robi przykładowo mBank). Z rachunku technicznego pieniądze trafiają już do Ciebie następnego dnia roboczego. Cały bieg sprawy zależy od banku i wewnętrznych procedur.
Anulacja przelewu przez bank – czy to możliwe?
A czy bank może anulować przelew samodzielnie bez zgłaszania prośby przez właściciela konta? Jest to możliwe w kilku sytuacjach. Najczęstszą jest wpisanie błędnych danych lub dokonanie złego przelewu, np. zwykłego zamiast podatkowego.
Banki blokują też transakcje w przypadku zaistnienia podejrzeń dotyczących celów przestępczych. Taka blokada może trwać nawet 6 miesięcy.