Portal-Bankowy.com.pl
  1. Kredyty
  2. Konta
  3. Inwestycje
  4. Banki
  5. Doradcy finansowi

Lokata, czy konto oszczędnościowe?

Niejednokrotnie można zadawać sobie pytanie, odnośnie tego, co jest lepsze, czy jednak łatwiej jest założyć lokatę na dany procent, czy jednak konto oszczędnościowe. Pomiędzy jednym, a drugim istnieją różnice, jakie najczęściej decydują o tym, co wybieramy. Jeśli mamy już uzbierana pewną kwotę pieniędzy, możemy wybrać lokatę, gdyż na niej wybiera się procent, a także formę lokaty i wypłat w czasie. Co do niej istnieje kilka zasad, mianowicie nie można dopłacać nowych pieniędzy, a tym samym wypłacić przed czasem tego, co już na niej się znajduje.
Konto oszczędnościowe natomiast umożliwia nam znacznie więcej. Można do niego dobrać książeczkę, w której zapisywane są składki, a tym samym odsetki. Można na nie wpłacać dowolne środki, w dowolnym czasie i wypłacać je wtedy, kiedy się tylko chce. Konto jest tak samo bezpieczne, jak lokata, jednak daje nam więcej możliwości. Banki jednak, aby nie mieć bałaganu w papierach, wprowadziły pewne ograniczenia, co do wpłat i wypłat, mianowicie odbywają się one raz w miesiącu. Każda kolejna chęć wpłaty, ma obciążenie prowizyjne, przeważnie kilka złotych. Jednak jeżeli wpłacamy duże kwoty, jest to dla nas bardzo opłacalne. Kompletnie nieopłacalne jest częste wpłacanie i wypłacanie małych środków, które w rezultacie mogą się okazać pochłaniaczami naszych odsetek, nie pozwalając nam w żaden sposób zarobić konkretnych pieniędzy.
To, co na pewno łączy lokatę i konto oszczędnościowe, to bezpieczeństwo, jakiego nie można znaleźć na giełdzie. Wielu z nas inwestuje w złoto, czy inne kruszce, tak naprawdę nie mając pewności, iż ich wartość za jakiś czas wzrośnie. Podobnie jest z akcjami na giełdzie. Tam można się podczas spadku naszych akcji nabawić nawet zawału. Jeśli mamy zbyt dużo pieniędzy, może się okazać, że jest wiele do stracenia.
Tak więc lokata jest sposobem, w jaki najwięcej zarobimy, gdyż mamy umowę, mamy warunki, a tym samym inne elementy umowy, jakie nie pozwalają nam na zerwanie umowy, gdyż przez to możemy stracić wszystkie odsetki. Najwięcej lokat zakładają osoby, jakim udaje się wygrać jakiś konkurs, bądź w lotto. Ich życie diametralnie się zmienia, a lokata szczególnie miesięczna, pozwala na regularne dochody. Nawet praca okazuje się być wtedy zbędna, gdyż można zająć się domem, jego remontem, albo też budową.
W sieci znajduje się multum programów, w jakich można sprawdzić swoje pieniądze. Działa to na tej zasadzie, że na internetowych kalkulatorach sprawdzamy, czy opłaca nam się taki, czy inny procent. Co więcej istnieją miejsca, gdzie można porównać oferty lokat, a także kont oszczędnościowych z różnych banków. Znacznie to ułatwia, gdyż nie trzeba nawet wychodzić z domu i można wybrać to, co nas interesuje.
Wiele lokat, a tym samym kont można założyć przez Internet. Praktycznie każdy bank daje nam taką opcję, gdyż chce zaoszczędzić nasz czas, a tym samym pozbyć się zbędnych formalności.
Mimo, iż często zastanawiamy się, co jest lepsze, to jednak tak naprawdę ciężko jest znaleźć odpowiedź, czy wybrać lokatę, czy jednak konto oszczędnościowe. Jeżeli chcemy coś dla siebie, by móc z tego korzystać, najrozsądniej jest wybrać konto. Natomiast jeśli mamy czas, możemy śmiało założyć lokatę. Trzeba jednak mieć już taką sumę pieniędzy, jaka zezwoli nam na otrzymanie dość konkretnych pieniędzy. Pieniądze z konta można wycofać w dowolnym momencie bez żadnych strat, jednak jeżeli wycofamy je z lokaty, okazuje się, że tracimy większość, bądź nawet wszystkie odsetki, jakie udało się wypracować przez cały czas, przykładowo pół roku.
 

Zobacz także:  Rodzaje lokat