Portal-Bankowy.com.pl
  1. Kredyty
  2. Konta
  3. Inwestycje
  4. Banki
  5. Doradcy finansowi

Jak bezpiecznie oszczędzać?

Kiedy już mamy w planach coś zaoszczędzić, zastanawiamy się jak to zrobić, aby zaoszczędzić jak najwięcej, zarobić na tym jak najwięcej, a zarazem być spokojnym o swoje pieniądze. Wiadomo, że jeżeli mamy pieniądze na zwyczajnym rachunku bieżącego użytku, to zyskuje na nich bank. Jeśli natomiast te same pieniądze wstawimy na lokatę, wtedy może się okazać, że rok rocznie znajdziemy się na coraz większym plusie.
Istnieje wiele form oszczędzania, wśród nich wiele jest jednak niebezpiecznych. Tak więc z ryzykiem łączy się giełda, a tym samym kupno akcji, czy inwestycje w złoto, bądź sztukę. Natomiast elementem, z jakiego nic nie tracimy, jeśli tylko dotrzymamy umowy jest lokata, czy rachunek oszczędnościowy.
Lokata terminowa pozwala nam na pozyskanie już na starcie wiedzy o tym ile zarobimy i po jakim to będzie czasie. Zanim ulokujemy pieniądze warto sprawdzić wszystkie banki, niekoniecznie te największe, gdyż w nich często oprocentowanie może nas rozczarować. Czasami okazuje się, że małe banki, do jakich należą Spółdzielcze, są jednymi z najlepszych, jeśli chodzi o lokaty. Lokatę można założyć w sposób odnawialny, to znaczy, że jeśli skończy się czas lokaty na umowie, zostanie ona automatycznie przedłużona, pod warunkiem, że się z niej nie wycofamy. Pobranie pieniędzy z lokaty przed czasem może skutkować utratą odsetek, co niestety jest mało opłacalne. Bywają jednak sytuacje, w jakich potrzebne są dla nas pieniądze. Co więcej, można podpisać umowę tak, aby pieniądze z kapitału, były nam wypłacane przykładowo co dwa miesiące. Pozwala to na otrzymywanie regularnego dochodu, jaki w znaczącym stopniu jest uzależniony od tego, ile ulokowaliśmy pieniędzy.
Kolejnym sposobem na oszczędzanie, równie popularnym, jak lokaty, jest konto oszczędnościowe. Nie ma ono tak sztywnych zasad jak lokaty, ale kilka takich, jakie należy przestrzegać, aby wszystkim żyło się lepiej. W każdej chwili możemy dopłacić kwotę, jaką akurat chcemy zaoszczędzić, a także wypłacić kwotę, jaka jest nam niezbędna, aby móc funkcjonować. Banki, jakie zakładają nam konto oszczędnościowe, niekiedy wymagają posiadania w nich konta osobistego.
Innym sposobem, który pozwala na osiągnięcie zysków, jest polisa antypodatkowa, w jakiej najwspanialszym elementem jest brak konieczności płacenia podatków. Klient zobowiązuje się na zakupienie polisy ubezpieczeniowej na jakiś okres, a być może nawet dożywotnio, a pieniądze są wypłacane jemu, po upływie zaznaczonego w umowie czasu, bądź bliskim po śmierci. Lokata pozbawiona podatku jest obarczona podobnymi klauzulami, jak lokata standardowa, czyli nie można jej zerwać przed czasem, a także zabrać pieniędzy nie ponosząc konsekwencji.
Popularnością cieszą się też fundusze inwestycyjne pieniężne. Oczywiście chodzi o ich bezpieczną odmianę, w jakiej można zyskać, a strata nie jest przewidywana. Pieniądze są lokowane w bonach, na lokatach, a także w obligacjach. Maklerzy, jakich wynajmujemy, sprawdzają, czy to, co chcemy kupić jest dla nas bezpieczne. Jeżeli mamy już 100 procent pewności, możemy spokojnie zakładać fundusz, wiedząc, że po jakimś czasie podniesie on nasze zyski. Dużą zaletą jest możliwość dopłacania i wypłacania pieniędzy, kiedy tylko są potrzebne, nie ponosząc żadnych prowizji. Jakie są przy przykładowo koncie oszczędnościowym. Nie jest to zależne od ilości naszych transakcji w ciągu miesiąca, ani też od tego, ile razy wybierzemy pieniądze. Jednak im mniej ich mamy na koncie, tym mniej uda nam się zarobić, gdyż od tej pozostałej sumy, jakiej nie wypłacimy, będą naliczane na odsetki.
 

Zobacz także:  Lokata antybelkowa