Portal-Bankowy.com.pl
 1. Kredyty
 2. Konta
 3. Inwestycje
 4. Banki
 5. Doradcy finansowi

Najlepszy kredyt mieszkaniowy

W poszukiwaniu najlepszego kredytu mieszkaniowego przyszli kredytobiorcy odwiedzają dziesiątki placówek bankowych, rozmawiają z doradcami kredytowymi, albo też z pośrednikami, którzy są nieocenioną pomocą w trakcie realizacji procesu kredytowego. Chcąc zaciągnąć kredyt mieszkaniowy klienci powinni wziąć pod uwagę wiele parametrów.

Nie wystarczy przy tym porównać oprocentowanie kredytów na mieszkanie, bowiem nie tylko ono wpływa na koszty kredytu, jakie ponosi kredytobiorca. W rzeczy samej, to właśnie one łącznie z warunkami zaciągania i spłaty kredytu, powinny być najważniejsze przy analizowaniu ofert kredytowych. Dopiero porównanie kredytów mieszkaniowych pod wieloma różnymi względami daje podstawę do wyboru najlepszego kredytu mieszkaniowego.
Banki chętnie udzielają klientom kredytów mieszkaniowych, jako że z reguły posiadają one stabilne zabezpieczenie w postaci hipoteki na nieruchomości. Na wypadek niewypłacalności kredytobiorcy, bank może przejąć mieszkanie czy dom, na którym uprzednio została ustanowiona hipoteka.

 

Najważniejszym kryterium wyboru dla konsumentów jeśli chodzi o kredyty mieszkaniowe, jest oprocentowanie, na które składa się na ogół stała stawka WIBOR przy kredytach złotowych, albo na przykład stawka LIBOR dla kredytów we franku, oraz marża bankowa ustalana przez bank. Banki bardzo często decydują się na obniżenie marży kredytowej – w ramach organizowanych promocji lub jako bonus za skorzystanie przez klienta z innych produktów bankowych.

Parametry porównywania kredytów hipotecznych
Zabierając się za porównywanie kredytów mieszkaniowych, jak już zostało powiedziane, nie wystarczy zestawić ze sobą ich oprocentowania, choć jest to jeden z najważniejszych czynników porównawczych. Oprócz niego należy porównać:

 • Dostępne waluty kredytowania,
 • Okres spłaty kredytu,
 • Wysokość prowizji bankowej,
 • Wysokość pozostałych opłat i prowizji kredytowych, np. za rozpatrzenie wniosku kredytowego, za wycenę nieruchomości, albo za wystawienie zaświadczeń bankowych na życzenie klienta,
 • Koszty przewalutowania kredytu,
 • Wysokość prowizji za wcześniejszą spłatę kredytu – w całości lub w częściach.
Zobacz także:  Jaką masz zdolność kredytową?

Banki wystosowują do klientów zróżnicowane oferty na kredyty mieszkaniowe, opierając się na ich indywidualnej sytuacji finansowej. Biorą przy tym pod uwagę wysokość średnich dochodów, okres zatrudnienia, jak i informacje dotyczące zobowiązań posiadanych przez klienta.  Z uwagi na to, trudno jest w sposób obiektywny porównać za jednym razem, samodzielnie, wszystkie oferty kredytów mieszkaniowych. Na pewno zajmie to wiele czasu i będzie wymagało od danej osoby wiele pracy.
Najlepszy kredyt mieszkaniowy

Z reguły, najbardziej atrakcyjną ofertę kredytową można uzyskać w swoim dotychczasowym banku. Klient posiadający konto bankowe, albo lokatę w danym banku, jest bardziej wiarygodny niż nowy kredytobiorca. Z uwagi na to, bank może obniżyć dla niego prowizję za udzielenie kredytu, albo marżę kredytową. Dla stałych klientów oferty kredytów mieszkaniowych mogą być bardziej korzystne, ale nie jest to powszechnie obowiązującą regułą.

Zaciąganie kredytu z doradcą
Brak czasu i wiedzy z zakresu finansów powoduje, że klienci dokonują złych wyborów, jeśli chodzi o kredyty mieszkaniowe, a przecież zaciągając je wiążą się z danym bankiem na bardzo długi okres czasu. Chcąc wybrać najlepszy kredyt mieszkaniowy, którego parametry będą dostosowane do naszych indywidualnych możliwości finansowych i oczekiwań, lepiej jest umówić się na spotkanie z wykwalifikowanym doradcą kredytowym Open Finance. Jest on w pełni zorientowany we wszystkich ofertach bankowych dotyczących m.in. kredytów mieszkaniowych, więc będzie mógł wybrać dla klienta najlepszy kredyt hipoteczny.