Portal-Bankowy.com.pl
  1. Kredyty
  2. Konta
  3. Inwestycje
  4. Banki
  5. Doradcy finansowi

Kredyt mieszkaniowy warunki

Zaciągnięcie kredytu jest na ogół jedyną możliwością zrealizowania inwestycji w nieruchomości. Kredyt mieszkaniowy jest jednym z rodzajów kredytu bankowego, gdzie jego zabezpieczeniem spłaty jest najczęściej hipoteka ustanawiana na nieruchomości. Bank udzielając kredytobiorcy kredytu mieszkaniowego pod hipotekę ponosi minimalne ryzyko braku spłaty zobowiązania przez kredytobiorcę. Jeśli kredyt nie będzie spłacany, wówczas bank ma prawo przejąć nieruchomość, na której ustanowiono hipotekę jako zabezpieczenie spłaty kredytu.

Kredyt mieszkaniowy charakteryzuje się:
– Korzystnym, niskim oprocentowaniem,
– Długim okresem kredytowania,
– Wysoką wartością,
– Niskimi ratami miesięcznymi.

 

Środki pochodzące z kredytu mieszkaniowego ogólnie rzecz ujmując, kredytobiorca może przeznaczyć na cele mieszkaniowe, w tym na:
– Zakup mieszkania lub domu na rynku pierwotnym lub wtórnym,
– Przekształcenie spółdzielczego lokatorskiego prawa do lokalu na spółdzielcze własnościowe prawo do lokalu,
– Zakup domku letniskowego,
– Zakup garażu,
– Wykupienie mieszkania zakładowego lub komunalnego.

Kredyt mieszkaniowy może zaciągnąć:
– Osoba fizyczna, posiadająca zdolność kredytową,
– Obywatel Polski, mieszkający w kraju, mający nieograniczoną zdolność do czynności prawnych,
– Osoba posiadająca stałe dochody z tytułu pracy zarobkowej, Reny lub emerytury, prowadzenia działalności gospodarczej, czy też innego, udokumentowanego źródła.
Dla banku najbardziej istotne jest to, aby przyszły kredytobiorca posiadał zdolność kredytową, czyli zdolnością do spłaty kolejnych rat kredytu w okresie kredytowania. Banki udzielające kredytów mieszkaniowych, przy rozpatrywaniu wniosków kredytowych biorą pod uwagę udokumentowane dochody i zobowiązania finansowe klientów.
Aby otrzymać kredyt mieszkaniowy, kredytobiorca musi posiadać co najmniej 20% wkład własny na mieszkanie, chyba że wykupi w banku ubezpieczenie niskiego wkładu, wówczas kredyt może opiewać na 100% wartości nieruchomości. Nie każdy jednak bank jest skłonny udzielić taki kredyt.

Kredytobiorca ubiegający się o kredyt mieszkaniowy w konkretnym banku, musi złożyć w nim wniosek kredytowy poprawnie wypełniony na druku bankowym, oraz szereg dokumentów. Pomocni w ich kompletowaniu na pewno będą doradcy finansowi Open Finance. Dokonają oni z kredytobiorcą wyboru najlepszej opcji kredytowania, biorąc pod uwagę takie parametry jak:
– Oprocentowanie,
– Prowizja bankowa,
– Opłaty dodatkowe,
– Okres kredytowania,
– Wymagany wkład własny,
– Waluta kredytu.
Dodatkowo, wypełnią z kredytobiorcą wniosek kredytowy i będą świadczyli wsparcie dla klienta na każdym z etapów ubiegania się o kredyt z banku.

Zobacz także:  Jaką masz zdolność kredytową?