Portal-Bankowy.com.pl
  1. Kredyty
  2. Konta
  3. Inwestycje
  4. Banki
  5. Doradcy finansowi

Kredyt mieszkaniowy dla singli

Kredyt mieszkaniowy zaciągnięty pod hipotekę mieszkania czy innej nieruchomości może wziąć każda osoba, która charakteryzuje się dla banku odpowiednio wysoką zdolnością kredytową. Nie można powiedzieć, aby kredyty mieszkaniowe były zarezerwowane wyłącznie dla par małżeńskich, bowiem bez większych problemów taki kredyt zaciągnie osoba samotna, która ma wysokie zarobki i niskie zobowiązania finansowe.

Wymagania bankowe
Osoby samotne, czyli tzw. single muszą spełnić jako wnioskujący o kredyt dokładnie te same warunki, co kredytobiorcy będący parami małżeńskimi. Jednocześnie, wiele banków wymaga, aby osoby samotne ubiegające się o kredyt na mieszkanie miały większe dochody przypadające na jedną osobę, niż ma to miejsce w przypadku par małżeńskich. Małżeństwa mają na ogół wspólne dochody, które mogą, ale nie muszą, być wyższe niż dochód singla. Banki wyrażają również obawę, że osoba samotna może stracić pracę i nie będzie zdolna do spłaty miesięcznych zobowiązań wobec banku. W przypadku wnioskujących o kredyt małżeństw istnieje małe prawdopodobieństwo tego, że zarówno mąż, jak i żona, stracą środki do życia w jednym czasie.
Banki pozytywniej oceniają wnioski kredytowe składane przez kilku kredytobiorców, ponieważ w momencie, gdy jeden z nich straci pracę, inni udźwigną ciężar spłaty kolejnych rat kredytowych. Takiego zabezpieczenia bank nie ma, jeśli o wniosek ubiega się jedna osoba samotna, czyli singiel. Muszą więc oni przekonać do siebie bank, najlepiej uzyskując wysokie zarobki w stałej pracy. Jeśli bank również i w tym przypadku wyda odmowną decyzję kredytową, mogą poprosić np. rodziców o przystąpienie do kredytu.
Analiza zdolności kredytowej wnioskodawcy zawsze opiera się o dochody aplikantów, od których odejmowane są koszty życia i zobowiązań. Wysokie, stabilne dochody, nawet tylko jednego kredytobiorcy powodują, że bank decyduje się udzielić kredytu.

Rodzina na swoim dla singli
Od 31 sierpnia 2011 roku single mają możliwość zaciągnięcia kredytu na preferencyjnych warunkach w ramach programu „Rodzina na swoim”, gdzie przez osiem lat to Skarb Państwa dopłaca połowę należnych bankowi odsetek miesięcznych. W przypadku osób samotnych starających się o kredyt mieszkaniowy z dopłatami, powierzchnia kupowanego mieszkania nie może przekroczyć 50 metrów kwadratowych, przy czym dopłatą objęte będzie tylko 30 metrów kwadratowych. Singiel starający się o otrzymanie kredytu w ramach programu „Rodzina na swoim” nie może być ani obecnie, ani w przeszłości właścicielem nieruchomości mieszkalnej.

Zobacz także:  Kupno domu czy mieszkania?

Wybór kredytu z doradcą dobrym wyborem
 
Wybór najlepszego kredytu mieszkaniowego samodzielnie w przypadku singli nie będzie prosty, zwłaszcza, że banki mogą stawiać im wyższe wymagania, niż innym kredytobiorcom, np. małżeństwom. Nieoceniona będzie więc w tym względzie pomoc doradcy kredytowego Open Finance, która świadczona jest całkowicie bezpłatnie.