Portal-Bankowy.com.pl
  1. Kredyty
  2. Konta
  3. Inwestycje
  4. Banki
  5. Doradcy finansowi

Czy warto teraz brać kredyt hipoteczny?

Czy warto teraz brać kredyt hipoteczny, skoro Rada Polityki Pieniężnej wciąż zatwierdza wzrost stóp procentowych, przez co miesięczne raty stają się znacznym obciążeniem dla domowego budżetu? Okazuje się, że rynek mieszkaniowy nie wykazuje w tej sytuacji żadnego spowolnienia. Eksperci branży nieruchomości potwierdzają, że w ostatnim czasie zauważyć wręcz można jeszcze większe zainteresowanie mieszkaniami. Kredyt hipoteczny wciąż zaciągany jest chętnie, a podwyżka stóp procentowych wcale nie zniechęca. Potencjalni kredytobiorcy mają przecież świadomość, że w długim okresie współpracy z bankami sytuacja może ulec zmianie jeszcze niejeden raz, być może również na korzyść spłacających. Każdy, kto podpisuje umowę z instytucją bankową, ma też świadomość w zakresie podejmowanego ryzyka. Nadal jednak kredyt hipoteczny jest ogromnym wsparciem dla osób, które chcą cieszyć się z własnych “czterech kątów”, ale nie mają wystarczająco dużych oszczędności, aby nieruchomość móc nabyć za gotówkę.

 

Czy w 2022 roku warto wziąć kredyt hipoteczny?

 

To prawda, że sytuacja gospodarcza, ekonomiczna, a nawet polityczna nie jest teraz najlepsza. Rosnąca inflacja, która już przekroczyła 10% i walka z nią między innymi poprzez podwyższanie stóp procentowych kredytów, do tego wojna w Ukrainie, nie wpływają korzystnie. Warto również wspomnieć o trwającej ponad dwa lata pandemii koronawirusa, która także wywołała ogromny, ogólnoświatowy kryzys.

Czy warto teraz brać kredyt na mieszkanie? Może lepiej poczekać, aż sytuacja będzie nieco korzystniejsza? Okazuje się, że inwestorzy nie mają takich rozterek, a na nieruchomości widać rosnący popyt. Co ciekawe, zakup mieszkania coraz częściej traktowany jest jako inwestycja. Czy wiesz, że w stolicy wynajęto ponad 80% dostępnych mieszkań? Wszystko przez wciąż napływającą falę uchodźców.

Zobacz także:  W jakiej walucie wybrać kredyt?

Jeśli zastanawiasz się, czy brać teraz kredyt, weź pod uwagę stale rosnące ceny nieruchomości. Specjaliści prognozują, że w tym zakresie tendencja będzie niezmienna, a mieszkania z rynku wtórnego i pierwotnego będą kosztować jeszcze więcej. Im dłużej będziesz czekać, tym drożej kupisz własne “M”.

 

Jak zmieniła się zdolność kredytowa Polaków w 2022 roku?

 

Chociaż raty kredytów hipotecznych stale rosną i wydaje się, że kredyt hipoteczny wcale nie jest teraz opłacalny, to należy wziąć pod uwagę, że jest to sytuacja przejściowa. W długim okresie czasu, kiedy zobowiązanie jest regulowane przez nawet 30 lat, warunki kredytowe ulegną jeszcze sporym zmianom.

Odpowiadając na pytanie, czy teraz jest dobry czas na kredyt, zauważ, że nigdy nie masz pewności co do funkcjonowania ani rynku nieruchomości, ani sektora usług bankowych. Jeśli planowałeś nabycie mieszkania, masz odpowiednią zdolność kredytową, nic nie stoi na przeszkodzie, aby podpisać umowę kredytową.

Warto wspomnieć o samej zdolności kredytowej Polaków. Polskie społeczeństwo stale się wzbogaca, przez co generujemy coraz większe oszczędności. Te pozwalają na uzbieranie środków na wkład własny. Banki komercyjne, które działają na terenie naszego kraju i oferują kredyty hipoteczne, potwierdzają, że polski kredytobiorca uznawany jest za w pełni wiarygodnego i wypłacalnego.

Oczywiście, zdarza się, że nasza zdolność kredytowa spada, na przykład w obliczu rosnących cen mieszkań czy rosnących rat, jakie trzeba płacić co miesiąc, natomiast analitycy kredytowi przyznają, że nie odnotowuje się wysokiej skali takiego zjawiska.

 

Kto powinien wziąć teraz kredyt hipoteczny?

 

Jeśli zastanawiasz się, czy brać teraz kredyt hipoteczny, a właśnie taki ruch miałeś w planach, nie rezygnuj. Kredyt na mieszkanie wciąż jest opłacalny bardziej, niż konieczność wynajmowania lokum. Masz stałe zatrudnienie i generujesz wysokie dochody, a Twoja sytuacja finansowa jest stabilna? Z powodzeniem możesz wybrać ofertę najlepszego kredytu na mieszkanie.

Zobacz także:  Ubezpieczenie kredytu

Co ciekawe, na rynku usług kredytowych panuje ogromna konkurencja, przez co banki muszą wręcz walczyć o każdego klienta. Obawiając się o spadek zainteresowanych kredytami hipotecznymi, oferują swoim potencjalnym klientom naprawdę atrakcyjne warunki współpracy. Czy teraz opłaca się brać kredyt hipoteczny? Jak najbardziej tak, ponieważ stopy procentowe na tak wysokim poziomie nie utrzymają się długo, inflacja zacznie spadać, a wojna w Ukrainie zostanie zakończona. Świat nie może sobie pozwolić na tak dużą destabilizację, dlatego w obliczu konieczności spłaty zobowiązania kredytowego przez najbliższe kilka, kilkanaście czy kilkadziesiąt lat, jest to wciąż dobra decyzja.

 

Dlaczego nie warto czekać z podjęciem decyzji o wzięciu kredytu hipotecznego?

 

Weź pod uwagę, że ceny mieszkań nie spadają, wręcz przeciwnie, są coraz wyższe. Jeśli będziesz czekać jeszcze dłużej, możesz sporo stracić. Na tę chwilę banki oferują wciąż atrakcyjne warunki współpracy, nie wiadomo jak sytuacja zmieni się w najbliższym czasie. Uwzględnij również, że w obliczu ogromnej liczby uchodźców, coraz trudniej można znaleźć komfortowe mieszkanie na wynajem.

Czy warto brać teraz kredyt 2022? Jak najbardziej, już teraz eksperci prognozują, że popyt na nieruchomości będzie jeszcze większy, ponieważ nie tylko Polacy chcą inwestować swoje oszczędności. Ogromna liczba obywateli Ukrainy rozpoczyna właśnie u nas swoje nowe życie i zakup mieszkania jest dla nich nierzadko opcją priorytetową.

 

Jak banki zachęcają do wzięcia teraz kredytu hipotecznego?

 

Banki doskonale zdają sobie sprawę z trudnej sytuacji, jaka panuje w gospodarce i na rynku usług finansowych. Nie chcąc tracić klientów, oferują coraz lepsze warunki współpracy. Osoby, które zdecydują się na kredyt hipoteczny właśnie teraz, mogą liczyć na:

  • stałe oprocentowanie kredytów hipotecznych,
  • opcję refinansowania kredytów w razie potrzeby,
  • kredyty konsolidacyjne,
  • indywidualne promocje banków, na przykład niższe oprocentowanie, marżę, brak pobierania prowizji za uruchomienie kredytu, brak konieczności nabywania dodatkowych produktów bankowych.
Zobacz także:  Kredyt mieszkaniowy Rodzina na swoim

Nawet jeśli takie korzyści są dzisiaj niezauważalne przy wyższych ratach zobowiązań kredytowych, to kiedy już stopy procentowe zostaną obniżone, kredytobiorcy docenią tego rodzaju bonusy. Czy warto teraz brać kredyt hipoteczny? Jak najbardziej tak, jeśli tylko masz pewność w zakresie regularnej spłaty miesięcznych rat, kredyt hipoteczny jest świetnym wsparciem.

 

Czy warto teraz brać kredyt hipoteczny? Opinie ekspertów

 

Eksperci rynku kredytowego codziennie odpowiadają na pytanie, czy warto brać teraz kredyt hipoteczny? Pamiętaj, że ta kwestia zawsze jest indywidualna, natomiast jeśli potencjalny kredytobiorca ma stabilną sytuację finansową, naprawdę nic nie stoi na przeszkodzie, aby nawiązał współpracę z wybraną instytucją bankową. Wysoka inflacja, stopy procentowe ani wojna w Ukrainie to rzecz jasna czynniki negatywne, ale chwilowe i nie powinny warunkować nierzadko jednej z najważniejszych decyzji w życiu. Co więcej, nie wiadomo, jakie zmiany przyniesie przyszłość. Być może ceny nieruchomości jeszcze bardziej wzrosną, co jest zresztą wielce prawdopodobne, a banki zaczną udzielać kredyty hipoteczne na gorszych warunkach.