Kredyt konsolidacyjny hipoteczny
Jednoczesne spłacanie wielu różnych kredytów w kilku bankach rodzi konieczność uiszczania sporej liczby rat i załatwiania formalności w paru odrębnych placówkach. Nie jest to wygodne, dlatego aby ułatwić sobie spłatę kilku zobowiązań naraz, warto zastanowić się nad kredytem konsolidacyjnym-hipotecznym.
Czym jest kredyt konsolidacyjno-hipoteczny
Kredyt konsolidacyjno-hipoteczny jest świadczeniem, które pozwala na konsolidację, czyli połączenie w jedno zobowiązanie, wielu różnych kredytów zaciągniętych w kilku bankach. Skonsolidować można nie tylko kredyty, ale również pożyczki oraz karty i limity kredytowe. Dzięki temu wierzyciel płaci pojedynczą ratę w wybranym przez siebie banku, co zmniejsza konieczność załatwiania formalność w odrębnych placówkach. Co ważna, wartość raty kredytu konsolidacyjno-hipotecznego jest mniejsza niż suma wszystkich rat, jakie były spłacane przez konsolidacją. Nie oznacza to jednak, że niższa jest również suma kredytu, ponieważ wbrew pozorom powiększa się ona ze względu na wydłużony okres spłaty zobowiązania. W przypadku kredytu konsolidacyjno-hipotecznego jako zabezpieczenie bank traktuje hipotekę kredytobiorcy, dzięki czemu świadczenie jest bardziej opłacalne aniżeli jego odpowiednik bez hipoteki.
Dla kogo kredyt konsolidacyjno-hipoteczny
Kredyt konsolidacyjny-hipoteczny jest skierowany do osób, które posiadają hipotekę i chcą zmniejszyć ratę kredytów, odciążając tym samym budżet domowy. Tak więc jeżeli łączna suma wszystkich zobowiązań staje się zbyt dużym obciążeniem finansowym, warto sięgnąć po tego typu ofertę, gdyż pozwala to na zmniejszenie miesięcznego długu. Tego typu świadczenia nie polecamy natomiast osobom, dla których spłata wszystkich rat zaciągniętych w różnych bankach nie stanowi zbyt dużego problemu finansowego. Posiadanie wielu odrębnych rat okazuje się bowiem bardziej opłacalne aniżeli konsolidacja, czego przyczyną jest wspomniane wydłużenie okresu kredytowania.
Plusy i minusy kredytu konsolidacyjno-hipotecznego
Największa zaleta kredytu konsolidacyjno-hipotecznego to bez wątpienia zmniejszenie comiesięcznych rat, ponieważ rata w jednym banku jest niższa niż wszystkie stawki w oddzielnych placówkach. Kolejny bardzo ważny plus tego typu świadczenia to ogromna wygoda. Konsolidacja pozwala bowiem na płacenie jednej, a nie kilku rat. Ponadto możliwe staje się załatwianie wszelkich formalności w jednym, wybranym przez siebie banku. Jeśli chodzi o wady, to najistotniejszą z nich okazuje się wydłużenie okresu kredytowania. W ten sposób suma zobowiązania się powiększa, co znaczy, że pomimo mniejszych comiesięcznych rat, łączna wartość świadczenia jest większa aniżeli wartość wszystkich odrębnych kredytów zaciągniętych przed konsolidacją. Jako wadę można potraktować także przymus posiadania nieruchomości jako zabezpieczenia i brak możliwości jej sprzedaży do momentu, kiedy kredyt zostanie w całości spłacony.
Oprocentowanie i zasady
Podobnie jak wszystkie inne typy świadczeń bankowych, tak i kredyt konsolidacyjno-hipoteczny różni się pod względem oprocentowania w zależności od danej placówki. Niemniej jednak można uogólnić warunki i jako granicę oprocentowania podać wartość między mniej więcej 10 a 15%. Jeśli chodzi o długość spłaty, to również nie jest ona odgórnie określona i może sięgać nawet 30 lat. Poszczególne banki oferują także inne możliwości, takie jak np. czasowe zawieszenie kredytu, zmianę wysokości raty, długości spłaty itd.