Portal-Bankowy.com.pl
  1. Kredyty
  2. Konta
  3. Inwestycje
  4. Banki
  5. Doradcy finansowi

Gotówkowy kredyt konsolidacyjny

Gotówkowy kredyt konsolidacyjny jest odmianą kredytu gotówkowego, który pozwala na konsolidację, czyli połączenie wszystkich zobowiązań finansowych zaciągniętych w różnych bankach w jedno świadczenie. Jest to elastyczna i uniwersalna oferta mogąca być wykorzystana przez wiele osób na kilka sposobów.

Trudności ze spłatą wielu kredytów? Weź gotówkowy kredyt konsolidacyjny
Gotówkowy kredyt konsolidacyjny, tak jak inne kredyty konsolidacyjne, umożliwia połączenie wielu rat spłacanych w różnych bankach w jedno świadczenie. Dzięki temu dłużnik może regulować swoje zobowiązania w jednej placówce, co bez wątpienia gwarantuje mu wygodę i prostotę, a dodatkowo zdejmuje konieczność odwiedzania wielu bankach w celu załatwienia jakichkolwiek formalności. Ponadto gotówkowy kredyt konsolidacyjny pozwala na zmniejszenie comiesięcznej raty, która po dokonaniu konsolidacji będzie niższa aniżeli łączna wartość wszystkich rat przed uzyskaniem tego świadczenia. Wynika to z faktu, iż charakteryzuje się ono niższym oprocentowaniem niż pojedyncze kredyty zaciągnięte w różnych bankach. Mając to na uwadze, gotówkowy kredyt konsolidacyjny możemy polecić w głównej mierze osobom, które mają problemy ze spłatą wielu zobowiązań i chcą odciążyć swój budżet poprzez pomniejszenie miesięcznej raty.

Mniejsza rata i wyższa suma kredytu
Niestety oprócz niewątpliwych zalet, jakimi są wygoda i niższa miesięczna rata, gotówkowy kredyt konsolidacyjny ma również swoje wady. Należy do nich zaliczyć przede wszystkim powiększenie sumy kredytu, która wynika z tego, że mimo niższej raty spłacamy zobowiązanie przez dłuższy czas. Tak więc jeżeli – dla przykładu – co miesiąc przez 10 lat regulujemy należności w wysokości 2000 zł, a po konsolidacji zmniejszają się one do 1800 zł, lecz okres spłaty wydłuża się do 12 lat, zapłacimy więcej niż przed konsolidacją. Ostateczna suma kredytu wyniesie bowiem prawie 260 tys. zł, a nie 240 tys. zł, tak jak było przed konsolidacją. Powiększenie sumy kredytu wydaje się jedyną i największą wadą gotówkowego kredytu konsolidacyjnego.

Zobacz także:  Na co można przeznaczyć kredyt konsolidacyjny?

Jakie zabezpieczenie wybrać
Gotówkowy kredyt konsolidacyjny jest przyznawany przez banki na podobnych zasadach, jakie obowiązują w przypadku zwykłego kredytu gotówkowego. Suma kredytu waha się w granicach od kilku do kilkuset tysięcy zł, z oprocentowanie jest zależne przede wszystkim od tego, w jaki sposób bank może zabezpieczyć swoje zyski. Jeżeli jako zabezpieczenie możemy dać hipotekę, mamy szanse na otrzymanie niżej oprocentowanego świadczenia aniżeli w sytuacji, gdy zabezpieczeniem będzie wyłącznie nasza wiarygodność określana tylko na podstawie wysokości zarobków i informacji znajdujących się w Biurze Informacji Kredytowej. W zależności od danego banku oferowane są również inne opcje, takie jak możliwość wybrania rat (malejące lub rosnące), szybsza spłata kredytu, dostosowanie rat do bieżących możliwości finansowych itd.