Portal-Bankowy.com.pl
  1. Kredyty
  2. Konta
  3. Inwestycje
  4. Banki
  5. Doradcy finansowi

Opłaty kont młodzieżowych

Współcześnie coraz większa ilość banków posiada w swojej ofercie usługi w postaci rachunków bankowych dostępnych dla dzieci w wieku od 13 lat. Są to konta identyczne z tymi posiadanym przez osoby dorosłe, jednak w wielu przypadkach dużo tańsze w obsłudze i prowadzeniu.
Konta bankowe dla młodzieży są niezwykle atrakcyjne ze względu na stosunkowy brak opłat.  W większości banków zarówno otwarcie jak i prowadzenie rachunku jest darmowe. Z czego to wynika? Oczywiście z tego, że banki zdają sobie sprawę, że tak młodzi ludzie nie będą mieli ogromnych wpływów, co w połączeniu z dużymi opłatami byłoby po prostu nieopłacalne.
Pierwsze koszta, jakie pojawiają się na drodze młodej osoby to wypłata środków z bankomatu. W większości przypadków nie musimy płacić jedynie za wypłaty z bankomatów tego banku, w którym posiadamy konto natomiast inne są płatne. Oczywiście nie jest tak we wszystkich przypadkach, jednak nie da się ukryć, że w większości.
Młodzi ludzie wraz z otwarciem rachunku uzyskują również własna kartę płatnicza, która w wielu przypadkach jest jedynym powodem otwierania konta. Rodzice boja się powierzać dziecku dużych sum w gotówce a jak wiadomo tak zwane plastikowe pieniądze są dużo bardziej bezpieczne ze względu na to, że zaraz po zgubieniu kary można zgłosić to do banku. Następuje wtedy jej blokada uniemożliwiająca wypłaty. Zabezpieczeniem jest także niewątpliwie indywidualny PIN.  Co prawda nie wszystkie karty płatnicze są darmowe, jednak same opłaty za nie również nie należą do dużych. Jest to maksymalnie jeden bądź dwa złote.
Zwolnione z opłat jest również prowadzenie rachunku internetowego, jednak nie ma w tym nic dziwnego, ponieważ większość kont oferowanych osobom pełnoletnim posiada taką darmową usługę. Niektóre banki udostępniają również wykonywanie przelewów za pomocą telefonu komórkowego.
Podsumowując można stwierdzić, że usługa prowadzenia kont bankowych dla osób małoletnich jest niewątpliwie bardzo opłacalna dla nich i ich rodziców ze względu na to, że w rzeczywistości nie ponoszą oni prawie żadnych opłat. Oczywiście wszystko zależy od banku, jednak nie da się ukryć, ze oferty są do siebie bardzo zbliżone. Darmowe otwieranie, prowadzenia oraz wypłaty z bankomatów przyciągają wielu klientów, jednak nie możemy zapominać o ty, ze banki nie robią tego ze względu na nasze dzieci tylko na swoje korzyści.  Chcą w ten sposób zapewnić sobie dużą ilość klientów w przyszłości.
Oczywiście tak bardzo pozytywne warunki finansowe nie są regułą, ponieważ w niektórych przypadkach zdarza się, ze prowadzenia konta młodzieżowego kosztuje dużo więcej niż konta osoby pełnoletniej.  W niektórych przypadkach jest to nawet 20 lub 30 zł rocznie.  Z tego właśnie względu jeszcze przed podjęciem decyzji o wyborze banku powinniśmy zapoznać się ze wszystkimi ofertami i wybrać tę, która będzie nam najbardziej odpowiadać. Istnieją oferty bardziej lub mniej korzystne i to, którą z nich wybierzemy będzie rzutowało n a nasze późniejsze wydatki związane z prowadzeniem rachunku.
W zależności od wielu swojej pociechy oraz jej dojrzałości powinniśmy również z nią skonsultować nasz wybór, ponieważ to właśnie dziecko będzie odbiorcą owej usługi i również powinno o tym zadecydować. Przy wyborze odpowiedniej placówki pownośmy zwrócić uwagę na to czy dziecko będzie często korzystać z bankomatu, jeśli tak powinien być to bank, którego bankomat mamy pod ręką po to, aby zniwelować potencjalne opłaty, ponieważ to właśnie przy pobieraniu gotówki z tego rodzaju urządzeń jesteśmy narażeni na niepotrzebne straty pieniędzy.
 

Zobacz także:  Konto młodzieżowe – dlaczego warto?