Portal-Bankowy.com.pl
  1. Kredyty
  2. Konta
  3. Inwestycje
  4. Banki
  5. Doradcy finansowi

Konto młodzieżowe – lekcja odpowiedzialności

Opinie rodziców dotyczące zakładani rachunków bankowych dzieciom są niezwykle podzielone. Część rodziców zgodnie twierdzi, że konto w wieku 13 lat to zbyt szybkie wprowadzanie dziecka w dorosły świat oraz zwykłe zabieranie i ograniczanie mu dzieciństwa. Większość stanowią, jednak coraz bardziej nowocześni rodzice, którzy widzą w tego rodzaju rozwiązaniu wiele zalet.
Jedną z nich jest właśnie wykształcanie i nauka odpowiedzialności za swoje czyny, ponieważ jeżeli rodzic będzie sam „dawkował” dziecku odpowiednie do jego potrzeb kwoty pieniędzy pociecha nigdy nie będzie wiedziała, na co rzeczywiście powinna wydać swoje pieniądze a z czego zrezygnować. Jeżeli natomiast wyznaczymy mu na miesiąc jedną, ale za to stosunkowo wysoką kwotę pieniędzy sam zacznie decydować o swoich wydatkach. Jeżeli w pierwszym miesiącu wyda wszystko już na początku w ostatnich dniach nie będzie miał, z czego skorzystać, dzięki czemu w kolejnym nie popełni tego błędu.
Dzięki kontu młodzieżowemu dziecko zacznie powoli budować w sobie świadomość ekonomiczną oraz pojmować wartość pieniądza. W tak bardzo buntowniczym a zarazem ważnym wieku stanie się w pewien sposób niezależne od rodziców. Świadomość tego rodzaju odrębności może bardzo pozytywnie wpłynąć na psychikę oraz rozwój dziecka ze względu na to, że będzie miało pewność, ze rodzice mu ufają a jak wiadomo zaufanie to jeden z najistotniejszych elementów w stosunkach rodzinnych.
Inna, jeszcze bardziej rozbudowaną formą nauki odpowiedzialności za swoje czyny i wydatki jest stworzenie niewielkiego debetu na owym koncie. Jego wysokość zależy indywidualnie od każdego rodzica, jednak jasne jest, że owa kwota nie powinna przekraczać kilkuset złotych. Jest to dość mało popularne rozwiązanie, ponieważ rodzice boją się, że dziecko nie wykorzysta dobrze owych pieniędzy.
Nie da się zaprzeczyć, ze poprzez konto młodzieżowe dziecko wytwarza w sobie podstawy odpowiedzialności za powierzone mu pieniądze, jednak cała nauka nie powinna opierać się jedynie na młodej osobie. To rodzice po comiesięcznym zapoznaniu się z wyciągiem bankowym powinni omawiać go z dzieckiem.  Chwalić za dobrze posunięcia oraz tłumaczyć błędy tak, aby w przyszłości się nie zdarzały.
Tak, wiec konto młodzieżowe to nie tylko pokazanie przed kolegami oraz niewątpliwie samodzielność. To również lekcja odpowiedzialności wynikająca z tego, ze mody człowiek może sam podejmować decyzje o niektórych aspektach swojego życia.  Oczywiście nie da się ukryć, że wciąż znajduje się pod dużą kontrolą rodzicielską, jednak pewne sfery dotyczą tylko jego.  Własne konto uczy nastolatka podejmowana decyzji z tego względu, że należy tyko do niego i tylko on będzie decydować o swoich pieniądzach. Będzie w pewnym stopniu odebrany z pod skrzydeł rodziców co doprowadzi to tego, że sam będzie mógł podjąć decyzję o sobie. Jeśli zrobi źle następnym razem niewątpliwie już nie popełni tego samego błędu. Nauczy się dobrze i podejmować odpowiedzialne decyzje a co za tym idzie wszystkie jego kolejne działania staną się coraz bardziej odpowiedzialne.
Właśnie na to pozwala konto młodzieżowe. Naukę życia oraz wdrażanie się we wszystkie systemy rynkowe w tak młodym wieku niewątpliwie będzie miało bardzo Duzy wpływ na dorosłe życie takiego młodego człowieka, ponieważ jak wiadomo im bardziej kreatywna i obeznana w środowisku osoba tym łatwiej znajdzie sobie pracę w przyszłości oraz zapewni odpowiednie warunki życia. Być może są to zbyt daleko idące wnioski, jednak nie da się ukryć, że tego rodzaju konta bakowe uczą młode osoby postępowania  w życiu.
 

Zobacz także:  Opłaty kont młodzieżowych