Portal-Bankowy.com.pl
  1. Kredyty
  2. Konta
  3. Inwestycje
  4. Banki
  5. Doradcy finansowi

Zalety i wady posiadania konta młodzieżowego.

Konto młodzieżowe to usługa oferowaną orze wiele placówek bankowych, jednak ich oferty są do siebie bardzo zbliżone. Tego rodzaju rachunek również w niewielkim stopniu różni się od konta bankowego osób dorosłych i tak samo jak on posiada wiele wad i zalet.
W dobie powszechnego Internetu oraz elektronicznego dostępu do swoich wydatków coraz więcej osób decyduje się na założeni konta również swoim dzieciom. Wynika to nie tylko z chęci wpojenia swoje pociesze podstawowych zasad odpowiedzialności oraz procedur bankowych, ale również w niektórych przypadkach z konieczności.
Konieczność owa zachodzi głównie w momencie, gdy dziecko podejmuje pracę, ponieważ coraz większa liczba pracodawców wręcz wymaga ich posiadania ze względu na konieczność wypłaty pieniędzy na rachunek bankowy.
Dużą zaletą kont młodzieżowych są również bardzo niskie opłaty związane nie tylko z prowadzeniem, ale również zakładaniem rachunku bądź ich całkowity brak. Nie da się ukryć, ze takie a nie inne zachowanie banku nie wynika z troski i zrozumienia tylko z chęci pozyskania klientów na przyszłość.
Powodem tak dużego wzrostu zainteresowania tego rodzaju usługami jest nie tylko chęć wdrożenia swojego dziecka w procedury bankowe, ale również jego bezpieczeństwo, ponieważ dużo bezpieczniej, kiedy dziecko płaci kartą lub wybiera małe kwoty pieniędzy z bankomatu niż nosi je przy sobie. Istnieje wtedy możliwość kradzieży bądź po prostu zgubienia. Tego rodzaju przypadki związane z kartami płatniczymi są dużo łatwiejsze, ponieważ wystarczy zablokować kartę i postarać się o duplikat.
Młodzieżowe konto to również bardzo dobrze rozwiązanie w przypadku wyjazdów, wycieczek lub koloni dziecka. Zazwyczaj w takich momentach rodzice zmuszeni przekazać mu sporą kwotę pieniędzy z ciągła obawą o ich zgubienie lub przedwczesne wydanie. W takich wypadkach najlepszym rozwiązaniem jest właśnie konto młodzieżowe, które pozwoli w bezpieczny sposób korzystać ze swojego kieszonkowego oraz w razie takiej potrzeby przelanie dodatkowych pieniędzy na rachunek dziecka.
Kolejną zaletą, która w rzeczywistości możemy zaliczyć również do wad jest oprocentowanie owego konta. Atutem jest to, że w ogóle istnieje, jednak głównym minusem jest jego wysokości. W rzeczywistości jest ono tak niskie, że nawet go nie odczujemy. Z tego właśnie powodu konto młodzieżowe nie powinno być traktowane jak lokata tylko jak depozyt, w którym przechowujemy nasze pieniądze. W ten sposób możemy gromadzić środki na wcześniej obrany cel bez konieczności przechowywania ich w domu. Duzy plusem tego rodzaju usług jest także to, że młoda osoba może kontrolować stan swojego konta za pomocą Internetu oraz zlecać wykonanie przelewu przez telefon.
Jak widać zalet jest bardzo wiele, jednak, co z wadami? Czy tego rodzaju konta ich nie posiadają? W rzeczywistości można powiedzieć, że nie, jednak zależy to od danej oferty placówki bankowej. Nie da się ukryć, że są one bardzo różne z tego powodu powinniśmy się z nimi dokładnie zapoznać.
Główne zarzuty wobec tworzenia rachunków bankowych niepełnoletnim wynika ze zbytniej nadgorliwości oraz nadopiekuńczości rodziców, którzy boja się, że prze takie działania ich pociechy zatracą dzieciństwo, jednak jest to niezwykle mylne pojęcie, ponieważ im szybciej młoda osoba wdroży się w podstawy ekonomii oraz zarządzania swoimi funduszami tym lepiej dla niej. Dzięki większemu rozeznaniu w przyszłości nasze dziecko nie będzie miało problemów z wyborem konta, kredytu bądź innego produktu oferowanego przez bank. Świadomość finansowa i ekonomiczna w dzisiejszym świecie to podstawa, którą powinien pojąć każdy jego odpowiedzialny obywatel.