Portal-Bankowy.com.pl
  1. Kredyty
  2. Konta
  3. Inwestycje
  4. Banki
  5. Doradcy finansowi

Konto młodzieżowe – dlaczego warto?

Konto młodzieżowe to dość innowacyjna usługa bankowa polegająca na udostępnianiu rachunków bankowych osobom młodym (powyżej 13 roku życia) w różnych celach. Ostatnimi czasy coraz więcej nieletnich powyżej 16 roku życia decyduje się na jego uruchomienie ze względu na to, ze podejmuje pracę zarobkową. Niektórzy pracodawcy wręcz wymagają posiadania konta, aby otrzymać wynagrodzenie.
Samo zakładanie i prowadzenie rachunku nie wymaga zbyt dużej ilości pieniędzy oraz formalności. Wystarczy posiadać legitymację szkolną i udać się z rodzicem do placówki bankowej. Rodzic zobowiązany będzie do wylegitymowania się dowodem osobistym. Konta młodzieżowe to również bardzo tanie usługi ze względu na to, że nie mają przynosić korzyści bankom teraz, ale za kilka lat, gdy posiadacz konta młodzieżowego osiągnie wiek osiemnastu lat i prawdopodobnie będzie kontynuował swoje konto w tej placówce bankowej gdzie miał konto w młodym wieku.
Główną zaletą oraz odpowiedzią na pytanie Czy warto? Jest głównie to, że owe konto nie posiada praktycznie żadnych opłat a jeśli już są to niewątpliwie dużo niższe niż w kontach osobistych osób pełnoletnich. Nie płacimy za założenia ani posiadanie rachunku. Najwięcej opłat to te, które związane są z podejmowaniem gotówki z bankomatów, jednak przy wyborze odpowiedniej placówki bankowej można zniwelować również te koszty.
Kolejnym argumentem przemawiającym za tym, że rzeczywiście warto założyć naszemu dziecku konto w baku jest jego bezpieczeństwo. Nie tylko w czasie wycieczek szkolnych bądź innego rodzaju wyjazdów, ale również w codziennym życiu i funkcjonowaniu w społeczeństwie. Przy codziennych zakupach lub wyjściach ze znajomymi dziecko nie będzie musiało martwić się o to, ze zgubi pieniądze lub zostanie okradzione, ponieważ nawet, jeśli karta zostanie zgubiona nie należy się martwić utratą jakichkolwiek pieniędzy. Wystarczy skontaktować się z placówką bankową a następnie zablokować tę kartę i wyrobić duplikat.
Konto młodzieżowe to niewątpliwie bardzo wartościowa usługa również ze względu na to, że pomaga nauczyć dziecko odpowiedzialności za swoje czyny, wydatki oraz wyrobieniu w nim świadomości ekonomicznej oraz wprowadzić w dorosły świat decydowania o własnym losie oraz życiu. Dziecko poprzez tego rodzaju konto staje się coraz bardziej odpowiedzialne za swoje czyny. Zdaje sobie sprawę z tego, że to jak wydaje swoje pieniądze leży tylko w jego gestii i tylko ono ucierpi, gdy wyda je na nieodpowiedni cel.
Warto założyć rachunek bankowy dziecku również w momencie, gdy podejmuje prace, ale pracodawca nie wymaga od niego podsiadania konta, ponieważ tego rodzaju usługi pozwalają na bardzo szybkie przelewy pieniędzy przez Internet oraz całodobowy dostęp do konta w przypadku, gdy jest ono nam potrzebne. Dzięki temu nasze dziecko będzie mogło samo płacić za własne zakupy także w sieci.
Otwarcie dziecku konta w tak młodym wieku jest bardzo pozytywnym posunięciem również ze względu na to, że jest to bardzo powszechna usługa. Coraz więcej rodzin postanawia udostępniać je swoim dzieciom, ponieważ tak młoda osoba posiadając kartę płatnicza może pochwalić się przed znajomymi tym, że rodzice tak bardzo jej ufają oraz są z niej w tak zadowoleni.  Rodzice decydują się również na udostępnianie dzieciom owych kont, ponieważ chce być pewni, ze nikt nie zrobi im krzywdy podczas kradzieży czy napadu. Co prawda istnieje bardzo wiele aspektów mówiących, dlaczego nie powinniśmy decydować się na ten krok, jednak tworzą je przede wszystkim rodzice, którzy nie chcą, aby ich dziecko w tak szybkim tempie się rozwijało i przez to w jakiś sposób traciło dzieciństwo.